Musikteater med Kickan & Kocken

Ett köksäventyr där musiken styr med buller och bång! Matglad sång och pyttipanna-musik med rödbetsrytmik, potatis och mos i en korvig blues, en purjolkspaj stor som en haj, en puffi g paj med tjolittalej, hallon med jazz och gammaldags glass en tårtsymfoni med smörblommor i.

Kickan serverar rytmik och sång. Kockan trollar och håller igång. Allt blandas väl i revyn där glädje och skratt står allra först på menyn! I Kickan & Kocken får publiken möta de samspelta artisterna Gitte Pålsson (Moster Gitarr) och Joszef Homaly (Jumping Joe) som också spelar tillsammans i Gunga på Böljan blå, Cirkusvänner och Vilda Djur, vars CD-skiva var grammisnominerad 2008.

Följ med på nya äventyr i köket med Kickan & Kocken, med nya bestyr, mat, sånger och fantasi! Allt kan hända när Kickan, Kocken och Lilla köksorkestern hälsar på. Barnen får lyssna till nya roliga sånger om mat och även delta i sång, musik och rörelse.

Matnyttiga fakta
Lars Bengtsson, Ystad står för regi och Bibban Bengtsson, Ystad för scenografi n!
Kickan och kocken hade premiär 2003 och åkte ett antal år på turne i Musik i Syds regi. Sommaren 2005 gjordes en mycket uppskattad folkparksturne. Sedan dess har Kickan & Kocken varit på turne runt om i landet. Både barn och vuxna gillar musikteatern som är rolig med en musik som svänger. Den handlar om nyttig mat utan pekpinnar! Cdn Kickan & Kocken släpptes 2005 och den 10 maj 2006 spelade gruppen live i Lattjolajbans morgonsändning TV4.

Barn- och familjeprogram
Föreställningen riktar sig till barn från 3 - 9 år samt som familjeprogram.
Kan spelas i alla lokaler (2 medverkande).
Max publik: förskola/lågstadie 60 elever
Vid större arrangemang 3 - 4 medverkande + ljud som då innebär att det kan vara full salong eller på någon festival. (Gäller alla mina föreställningar!).
Bygg och riv tid: 30 min för 2 medverkande

Kickan & Kocken innehåller nyskriva sånger med text och musik av Gitte Pålsson.
För mer information ring 073-93 54 689 eller epost@gitte.nu